Wysłałam włosy do fundacji :) Jak to zrobić?

Ponoć pomaganie jest fajne! I wiecie co Wam powiem? JEST BARDZO FAJNE 🙂 Wiele osób wspominało mi, że mogłabym sprzedać moje włosy i nawet dobrze na nich zarobić. Jednakże ja (nieświadomie) robię przeważnie wszystkim na przekór 😀 Mówili: „Piękne masz te włosy, zazdroszczę! Ja bym wcale nie ścinała” a Aneczka co? ŚCIĘŁA! Mówili: „Sprzedaj” a Aneczka co? WYSŁAŁA DO FUNDACJI 😀

„Obyś żył w ciekawych czasach” – tak brzmi chińskie przysłowie. I muszę przyznać, że żyjemy w ciekawych czasach! Świat stanął na głowie! Wszystko wszystkim się pomieszało i wszyscy twierdzą, że jego prawda jest prawdziwa i to bez znaczenia o jaką dziedzinę życia i tematykę zahaczymy. Słuchać mi się nie chce ani jednej ani drugiej strony. Staram się zazwyczaj wczuć się w sytuację obydwu stron ale szukanie konsensusu nie ma sensu.

Bo to i tak wszystko „marność nad marnościami, wszystko marność” gdy stoimy w obliczu zagrożenia życia. Wszystkie spory bledną w momencie, kiedy dowiadujemy się, że nam lub bliskiej nam osobie postawiono złą diagnozę. I mimo, iż człowiek może być otoczony setkami osób na około to i tak w głębi duszy pozostaje sam z własnymi myślami i bólem.

Pomaganie jest fajne!

Chociaż nie raz doświadczyłam nadużycia mojej dobroci przez „życzliwe osoby” to i tak lubię ludziom pomagać. W miarę moich możliwości staram się wysłuchać tych co przychodzą „na kawkę” i wesprzeć dobrym słowem. Często również biorę udział w akcjach charytatywnych, które są prowadzone na przykład na stronie siepomaga.pl

Potwierdzeniem tego, że nie rzucam słów na wiatr jest zakładka POMAGAM, którą znajdziecie w MENU lub w ogłoszeniu w panelu bocznym. Wystarczy, że skontaktujesz się ze mną w jakiejkolwiek sprawie pomocy innym a ja umieszczę ogłoszenie na mojej stronie.

Wspierać można na różne sposoby, na przykład przez przekazanie włosów do fundacji! Opiszę Wam jak to się robi, od czego zacząć i krok po kroku wypiszę warunki jakie należy spełnić aby nasze włosy zostały przyjęte przez fundację.

Od czego zacząć?

Wysyłanie włosów do fundacji KROK PO KROKU!

Krok pierwszy ZAPUSZCZANIE WŁOSÓW.

Pierwszym krokiem jest niewątpliwie zapuszczenie włosów. Przyznam szczerze, że mnie osobiście zajmuje to niewiele czasu. Poniżej widzicie pierwsze zdjęcie wykonane tuż po wyjściu od fryzjera we wrześniu 2018r. oraz drugie tuż przed wejściem do fryzjera we wrześniu 2020r. W międzyczasie dopadła nas kwarantanna i z racji tego, że miałam już troszkę zniszczone końcówki postanowiłam podciąć włosy sama w domu i tak oto straciłam jakieś 10 cm długości.

A to zdjęcie z sierpnia 2020r. gdzie jeszcze lepiej widać długość moich włosów.

Tak jak widzicie na zdjęciach powyżej i jak wcześniej wspominałam mnie włosy rosną bardzo szybko ale znam osoby, którym włosy rosną mega wolno. Każdy z nas zna z jaką szybkością rosną nasze włosy więc zalecam określić sobie ramy czasowe (mierzone w latach 😮 )

Krok drugi DBANIE O WŁOSY.

Drugim krokiem jest niewątpliwie dbanie o włosy w miarę naszych zasobów finansowych i ram czasowych. Ja osobiście starałam się i staram unikać wszelkiego rodzaju farbowania ponieważ uważam, że jak by nie było to dodatkowa chemia, którą karmimy nasze włosy. A przecież wszelkiego rodzaju zniszczeń struktury włosa chcemy uniknąć. Jak dbać o włosy? Oczywiście w Internecie znajdziecie tryliony filmów związanych z tą tematyką, włącznie z moją stroną 🙂 Kilka wpisów wcześniej znajdziecie tekst poświęcony szamponom do włosów, które możecie zrobić sami w domu. Zachęcam poczytać!

Zrób sobie szampon!

Miał powstać wpis o kulach do kąpieli, które są mega proste w przygotowaniu ale zdałam sobie sprawę z tego, że większość z nas ma prysznice zamiast wanien więc mało kto był by zainteresowany takim produktem. Pomyślałam, że większość natomiast używam szamponów do włosów, dlatego też poszperałam w moich mądrych księgach i znalazłam „przepisy”, które nie…

Ostatnio bardzo popularna jest metoda OMO – czyli odżywka, mycie, odżywka. Wiem ze sprawdzonego źródła, że po OMO zapewniony mamy skręt tak mocny niczym sprężynki Afroamerykanki oraz pełen blasku i zdrowego wyglądu włosy. Osobiście tylko raz umyłam włosy tą metodą ale jakoś mi nie przypadła do gustu, być może niepoprawnie ją zastosowałam 🙂

Zaleca się używanie wszelkiego rodzaju odżywek, serum, olejków, olei, maseczek czy innych kosmetyków odpowiednich do danego rodzaju włosów. Im więcej czasu poświęcimy na pielęgnację włosów tym większą szansę będziemy mieć na uzyskanie zdrowych włosów, które z pewnością ucieszą w przyszłości jakąś osobę.

Krok trzeci WYBÓR FORMY PRZEKAZANIA WŁOSÓW NA PERUKĘ.

Zanim zacznę od najważniejszej kwestii jaką jest wybór formy przekazania naszych włosów, to muszę wspomnieć o tym, że należy wcześniej określić jaką chcemy fryzurę po obcięciu. To wbrew pozorom istotna sprawa ponieważ istnieją fundacje, które mają określone zasady co do długości oddawania włosów. Ale o tym później.

Załóżmy, że mamy już dość długie włosy i stwierdzamy, że jesteśmy gotowi na obcięcie i wiemy jaką fryzurę chcemy. Następnym krokiem jest zatem przemyślenie w jaki sposób, komu i gdzie chcemy przekazać nasze włosy aby powstała peruka dla potrzebujących.

Niewątpliwie niezastąpionym narzędziem w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie jest WUJEK GOOGLE. W Anglii wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło HAIR CHARITY i wyskoczy kilka pozycji, gdzie najbardziej popularną i wybieraną przez większość osób jest fundacja THE LITTLE PRINCESS TRUST.

W Polsce natomiast najbardziej znana jest fundacja RAK’N’ROLL.

Pierwszy raz, kiedy zdecydowałam się wysłać włosy do fundacji stwierdziłam, że wybiorę którąś z polskich fundacji. Tym razem jednak pomyślałam, że wybiorę angielską.

Czy fundacja to jedyny wybór?

Otóż nie! Pamiętajmy, że zawsze możemy popytać wśród rodziny lub znajomych czy ktoś nie zajmuje się perukarstwem. Można umieścić ogłoszenie na Facebooku czy Instagramie, że poszukujecie osoby, które również chciały by obciąć włosy i tak oto stajecie się inicjatorami akcji np. WSPIERAM WŁOSEM. W ten sposób każdy zyskuje coś dla siebie: MY jesteśmy zadowoleni z obcięcia włosów i przekazania ich na szczytny cel, FRYZJER z darmowej formy reklamy salonu przez darmowe obcięcie, osoba, która robi peruki ma również darmową reklamę i większe zaufanie ludzi.

Krok czwarty PRZYGOTOWANIE WŁOSÓW DO WYSYKI.

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na wysłanie włosów do fundacji. Następnym krokiem powinno być dokładnie zapoznanie się z warunkami jakie trzeba spełnić aby wysłać włosy do danej fundacji. Każda organizacja ma troszkę inne zasady ale suma summarum kroki są podobne.

FUNDACJA RAK’N’ROLL

„Peruki z naturalnych włosów są refundowane przez NFZ do wysokości niewielkiego limitu (250 zł), a ich cena jest wysoka. Dlatego od 9 lat pomagamy kobietom w trakcie chemioterapii wyglądać dobrze – w Programie Daj Włos! otrzymują one peruki bezpłatnie. Każdy może obciąć włosy w dobrym celu i przekazać je do Rak’n’Rolla. Dalej powędrują do perukarni Rokoko, która zrobi dla Pań wygodne i piękne peruki, (…)” – Rak’n’Roll

Zachęcam do zapoznania się z bardzo ważnymi warunkami, które należy spełnić aby nasze włosy zostały przyjęte.

 1. Nie nadają się na perukę włosy rozjaśniane!
 2. Odpowiednia długość włosów, czyli 25cm lub więcej!
 3. Włosy muszą być umyte bez odżywki!
 4. Ścięte włosy muszą być zapakowane SUCHE!
 5. Muszą być splecione w warkocz!

Pamiętajmy zatem aby poinformować osobę nas obcinającą aby przed ścięciem splotła włosy w warkocz!

Obcięte włosy należy dobrze zapakować i wysłać pod adres fundacji wraz z wypełnionym i wydrukowanym online oświadczeniem. Formularz oświadczenia znajdziecie TUTAJ! Po spełnieniu wszystkich warunków i po zaakceptowaniu włosów powinniśmy otrzymać list z podziękowaniem przekazania włosów do fundacji.

The Little Princess Trust

Angielski odpowiednik naszej fundacji ma bardzo podobne warunki jakie trzeba spełnić przed wysłaniem włosów. Tutaj opisane jest to bardziej szczegółowo, może z racji tego, że Anglicy lubią mieć „łopatologicznie” wszystko opisane, krok po kroku! Więc:

 1. Włosy muszą być w doskonałym stanie.
 2. Najbardziej pożądana długość włosów to 16inch lub dłuższe (czyli od od 40cm).
 3. Minimalna długość włosów do zaakceptowania to 7 cali / 17 cm.
 4. Czyste, suche włosy bez względu na płeć.
 5. Świetna kondycja (brak rozdwojonych końcówek) i dowolny naturalny kolor.
 6. Proste, faliste lub prostowane chemicznie.
 7. Włosy kręcone.
 8. Włosy siwe.
 9. Stale farbowane; * włosy rozjaśniane (* jeśli farba ma naturalny kolor i ogólny stan włosów jest dobry).
 10. Koński ogon / koński ogon ścięty maksymalnie 5 lat temu, jeśli jest zachowany i w dobrym stanie.

Fundacja nie przyjmuje włosów kiedy:

 1. Włosy są krótsze niż 7 cali / 17 cm.
 2. Barwione są na nienaturalny kolor (niebieski, fioletowy itp.).
 3. Włosy, które zostały pofarbowane farbą półtrwałą.
 4. Włosy farbowane henną.
 5. Włosy muszą dać się rozczesać więc nie przyjmowane są dredy.
 6. Przedłużone włosy.
 7. Bardzo mocno kręcone włosy.

Instruktaż cięcia i oddawania włosów:

 1. Umyj i OSUSZ włosy (nie są do zaakceptowania mokre włosy – nie będą się nadawać, jeśli wysuszone były na kaloryferze lub innym źródle ciepła).
 2. Nie używaj odżywek ani produktów do stylizacji.
 3. Podziel suche włosy w kucyki.
 4. Zabezpiecz na obu końcach gumką do włosów.
 5. Umieść ścięty koński ogon w tekturowej lub grubej papierowej kopercie.
 6. Dołącz wypełniony formularz darowizny włosów.
 7. Wypełniony formularz wyślij wraz z włosami pod adres: The Little Princess Trust / Broadway House / 32-35 Broad Street / Hereford / HR4 9AR / UK

Co dalej?

Jeżeli spełniliśmy wszystkie warunki i fundacje zaakceptują nasze włosy, wówczas powinniśmy otrzymać list z podziękowaniem przekazania włosów. Ja już mam takie dwa 🙂 Różnica jest widoczna gołym okiem. W styczniu 2016 roku otrzymałam list z podziękowanie z z fundacji Rak’n’Roll, w którym nie jest umieszczone moje nazwisko, niestety 😦 przez co wydaje się, że pracownicy fundacji podchodzą do tych spraw zbyt „mechanicznie”. Inaczej podchodzą do tego Anglicy! We wrześniu tego roku (tj. 2020r.) otrzymałam list z podziękowaniem za przekazanie włosów z The Little Princes Trust fundacji. Porównajcie sami:

Wiem, że to może wydawać się błahostką ale fajnie by było widzieć swoje nazwisko na liście z podziękowaniem przekazania włosów na cele charytatywne. To przecież zajmuje maksimum minutę! Patrząc na ten pierwszy nie mam wcale wrażenia, że to właśnie ja wysłałam włosy, równoznacznie mogła by to być zupełnie inna osoba. Ale … może przesadzam?

Nie wiem! Wybór należy do was. Niemiej jednak i tak uważam, że:

POMAGANIE JEST FAJNE 🙂

12 Comments

   1. Na pewno trudniej jest prowadzić bloga o jednej tematyce, tak jak Ty Aniu. Maseczki. Przyznam się szczerze nie mam do nich cierpliwości, nie interesują mnie on kompletnie. Czasami mam zryw i zrobię własną, ale to raz na rok. Gdybyś pisała o kosmetykach, ale i o jedzeniu w tamtym kraju, jakie jest, co polecasz i o facetach jacy są, jakich poznałaś, czym Ciebie Polkę zaskoczyli, jakie tam obyczaje i o krajobrazach i .. Ale jak nie masz takiej potrzeby, to nie rób tego na siłę. Pisz o maseczkach dla siebie. Ja wpisem o rocznicy rodziców byłam mile zaskoczona. I o włosach

    Polubione przez 1 osoba

    1. Kochana jesteś ❤️ może masz rację 🤔 powinnam chyba zmienić nazwę bloga i oczywiście tematykę też. Chyba pójdę tą drogą co mi podpowiedziałaś. Tylko jaką nazwę mam wymyślić 😳

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.