Bolton Castle jako więzienie królowej Szkocji Marii I Stuart.

Mieszkam w North Yorkshire w Anglii 13 lat a nawet nie wiedziałam, że to tak urokliwe, pełne tajemnic, historii a przede wszystkim przepięknych widoków okolice. Jedno z moich postanowień noworocznych było to, że w końcu wyjdę z domu i ruszę pozwiedzać Anglię. Realizację postanowień zaczęłam zatem od miejscowości położonych niedaleko mnie. Padło więc na Bolton Castle.

balton castle 1

Bolton Castle to zamek położony kilka mil od Layburn w North Yorkshire w Anglii. Wiedziałam o jego istnieniu od dawna ale do tej pory byłam po prostu zbyt leniwa żeby gdziekolwiek jechać 😀

Pewnego niedzielnego popołudnia tupnęłam (tupłam?) nogą i zdecydowałam, że pora ruszyć cztery litery i jak żem pomyślała tak żem zrobiła 😀 Wzięłam plecak (różowy 😀 ), wygodne buty i ruszyłam na moją pierwszą wyprawę poznawczo-wędrowną 🙂

balton castle droga

Moim pierwotnym planem był spacer szlakiem Layburn Shawl, który ma aż 7mil (niecałe 12km :O ) dlatego też zatrzymałam się w tym małym miasteczku i udałam się na wyznaczony szlak:

layburn shawl

Okazało się niestety, że ów szlak był strasznie zabłocony i nie dało rady iść dalej więc aby nie zmarnować popołudnia sprawdziłam na mapie gdzie leży wspomniany wcześniej zamek. Okazało się, że jest całkiem niedaleko dlatego niezwłocznie się tam udałam.

bolton castle widok zamku

Zamek jest w całkiem dobrym stanie, niestety jeszcze nie był otwarty dla zwiedzających i pozostało mi jedynie podziwiać go z zewnątrz. Zachwycona zarówno widokami jak i samym zamkiem zupełnie nie zwróciłam uwagi na to, że od zamku prowadzi również szlak o długości 2,5 mili 😦 no cóż, za gapowe się płaci. Może następnym razem.

bolton castle widok

Bolton Castle został wybudowany w XIV wieku przez Richard’a, Lord Scrope of Bolton i jest usytuowany na niewielkim wzgórzu. Widoki z tego miejsca zapierają dech w piersi więc nic dziwnego, że wspomniana, więziona w tym zamku (w XVI wieku) przez sześć miesięcy królowa Szkocji Maria I Stuart często wędrowała po okolicznych terenach. Legenda głosi, że pewnego razu uciekła z zamku i udała się na wspomniany wcześniej szlak w Layburn i zgubiła tam szam i stąd też wzięła się nazwa tego szlaku: Layburn Shawl. Szalu nie znalazłam 😀 ale po drodze dostrzegłam zniszczony „symbol” Anglii 😀

balton castle budla tel

Okropnie jestem ciekawa jak wygląda zamek w środku i nie omieszkam odwiedzić to miejsce jeszcze raz tyle, że latem 🙂 Czyż ten zamek nie jest magiczny?

A na koniec mała ciekawostka 🙂 Uważajcie na smoka, który pilnie strzeże niesfornych turystów 😀 Jednego nawet pożarł i tylko mu z pyszczka noga wystawała… przeraziłam się!

bolton castle smok

6 Comments

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.